ARVET – Hållbar kulturarvsturism

ARVET – Hållbar kulturarvsturism arbetar för att stärka bärkraften hos kulturarvets besöksmål på Gotland. Sedan projektet startade har ett 80-tal personer från 67 företag och ideella organisationer deltagit i programmen.

2024-2026

En flicka springer i gräset. Det är sommar. Bakom henne strandbodar. Gotland.

Alla de hundratals museer, ängen, kyrkor och andra kulturmiljöer som finns runt om på Gotland har stor betydelse för både bofasta gotlänningar och hela den gotländska besöksnäringen.

Det handlar om gamla miljöer – men de är inga ”evighetsmaskiner”. För att de ska kunna leva vidare och utvecklas måste det finnas människor som engagerar sig. Idag vittnar många verksamheter om att det börjar bli svårt att hitta folk som har tid och lust. Andra har svårt att hitta finansiering eller att nå ut med sitt utbud till nya grupper.

Utveckling för kulturarvets besöksmål

ARVET – Hållbar kulturarvsturism är ett gotländskt projekt som söker lösningar på de utmaningar som verksamheterna står inför. Med hjälp av kunskapsuppbyggnad och samverkan stärker ARVET kulturarvets besöksmål för framtiden.

Projektet drivs av Gotlands Museum med finansiering från Region Gotland och Europeiska unionen.

  • ARVET erbjuder utvecklingsprogram om hur kulturarvets besöksmål kan attrahera nya krafter, utveckla verksamheterna och möjligheter till finansiering.
  • ARVET kommer också att inspirera till platsutveckling och nya samarbeten – allt för att Gotlands kulturmiljöer ska utvecklas, leva vidare och stå rustade för framtiden.
  • Deltagandet är kostnadsfritt.
  • Antalet deltagare är begränsat.
  • ARVET – Hållbar kulturarvsturism startade 2023 och pågår i tre år.
Bilden visar ordet ARVET ovanför ett stiliserat guldfärgat geometriskt mönster och texten HÅLLBAR KULTURARVSTURISM under, allt på en vit bakgrund.

ARVET – Hållbar kulturarvsturism drivs av Gotlands Museum. Projektet finansieras av Region Gotland och Europeiska unionen. Gotlands Hembygdsförbund och Gotlands förenade besöksnäring är intressenter i projektet.
Vill du få nyheter från ARVET? Skicka din mejladress till eva.klint-langland@gotlandsmuseum.se


Se några av kulturarven som är med i ARVET

Klicka på länken och hör några av deltagarna i ARVET – Hållbar kulturarvsturism berätta om sina utmaningar och vilken nytta de har haft av att vara med.

Inom ramen för ARVET – Affärsutveckling fick deltagarna bilder som kan användas i den egna marknadsföringen och i marknadsföringen av Gotland som destination. Bilderna har tagits av fotograf Joel Nilsson.

Utvecklingsprogrammen

ARVET – Nya krafter

Tid: Genomfördes hösten 2024.

Många föreningar är bekymrade över hur de ska få tag på nya krafter. Med föreläsningar och workshops får deltagarna en grund för att forma nya arbetssätt och samarbeten.

Målgrupp: Föreningar, museer och företag som arbetar med kulturarv på Gotland.

Foto: Paul Sandberg, Upplandsmuseet

ARVET – Platsutveckling

Platsutvecklingsprogrammet handlar om hur kulturarvets besöksmål kan bidra till utvecklingen av en plats, men också om hur andra verksamheter i området kan bidra till utveckling av kulturarven. Med föreläsningar, workshops och rådgivning skapar vi förutsättningar för samarbeten mellan kulturarven och andra aktörer inom besöksnäringen på platsen, till exempel andra besöksmål, restauranger, hotell, butiker med mera.

Tid: Genomförs områdesvis under perioden februari till september 2025

Foto: Axel Träff, Järnvägsmuseet

ARVET – Affärsutveckling

En workshopserie om ekonomi, finansiering, marknadsföring och hur man kan utveckla verksamheten, locka nya besökare och skapa nya former för samverkan.

Tid: Programmet genomfördes med två grupper våren 2024.

Målgrupp: Föreningar, museer och företag som arbetar med kulturarv på Gotland.

Foto: John Alinder, Upplandsmuseet. CC BY-NC-ND.

Har du frågor?

Om du har frågor kan du mejla till: arvet@gotlandsmuseum.se

Du kan också ringa till oss som jobbar med projektet på Gotlands Museum:

Sofia Hoas

Projektledare för ARVET – hållbar kulturarvsturism

Eva Klint Langland

Kommunikatör för ARVET – hållbar kulturarvsturism

ARVET – Affärsutveckling startade med två fulla grupper i februari 2024. Det var verkstad från första minut.

Fler forskningsprojekt

Ta del av det senaste på Gotlands museum

Här hittar du aktuella aktiviteter, visningar och annat spännande som händer på museet just nu.

Bild på ungdomar och deras ledare. Står med havet bakom sig.

Sommarläger för unga från Gammalsvenskby

Just nu ordnar Gotlands Museum ett sommarläger för ungdomar från Gammalsvenskby som befinner sig på Gotland, ett initiativ finansierat av Utrikesdepartementet.

09 juni 2025
Nyheter

Låt oss inspirera dig inför ditt nästa besök på Gotlands Museum!