Utställningen om Sonja Åkesson öppnad – se bilder från vernissagen

Den 23 maj öppnades utställningen Ute skiner solen i en fullsatt Sävesal på Gotlands Museum.

Programmet bestod av två performance av konstnären Catti Brandelius och Låtsas-Catti, ett invigningstal av Sonja Åkessons son, Mikael Holmberg samt framföranden av de unga skribenterna Wilda Löf och Irma Stuhre, som läste sina dikter skrivna i Sonja Åkessons anda.

Curatorn, Konstmuseets Angelica Blomhage och litteraturutvecklaren Moa Candil berättade om utställningen och riktade ljuset på Sonjas konstnärskap och eftermäle.

I Ute skiner solen får man uppleva verk i olika konstformer av Sonja Åkesson samt artisten och låtskrivaren Frida Hyvönen, konstnären Catti Brandelius och serietecknaren Klara Wiksten. Även texter inskickade av allmänheten formgivna och animerade av Anders Hellman ingår.

Utställningen är producerad av Gotlands Konstmuseum i samarbete med Region Gotlands litteraturutvecklare, Konst och Form Gotland samt i dialog med Sonja Åkesson-sällskapet. Den kan ses på Gotlands Museum som är öppet dagligen klockan 09-17.

Varmt tack till alla som kom och delade vernissagedagen med oss!

Läs mer om utställningen
Fotograf: Karl Melander

Ta del av det senaste på Gotlands museum

Här hittar du aktuella aktiviteter, visningar och annat spännande som händer på museet just nu.

Ny utställning uppmärksammar Sonja Åkesson

Den nya utställningen Ute skiner solen uppmärksammar Sonja Åkesson i sällskap av Catti Brandelius, Frida Hyvönen och Klara Wiksten.

13 maj 2026
Nyheter

Låt oss inspirera dig inför ditt nästa besök på Gotlands Museum!