Invigning av ny basutställning: Midgård – Gotlands vikingar
Den 3 maj 2025 öppnar Gotlands Museum den nya basutställningen Midgård – Gotlands vikingar – en nyskapande utställning om vikingatiden, skapad i nära samarbete med gotländska gymnasieungdomar.
– Vi hoppas att detta ska bli en utställning som lockar både gotlänningar och tillfälliga besökare. Vikingatiden är en spännande period på många sätt, i synnerhet ur ett gotländskt perspektiv, med många och rika fynd som gjorts från denna tid, säger Jenny Westfält, museichef på Gotlands Museum.
Varmt välkommen på invigning den 3 maj kl. 13.00!
Invigningen äger rum i Bildstenshallen, där riksantikvarie Susanne Thedéen invigningstalar. Ensemble Mare Balticum från Musik i Syd bjuder på en vikingatida ljudupplevelse. Besökarna får även provsmaka vikingarnas dryck och gudarnas frukt.
Under ceremonin medverkar också några av de ungdomar och lärare som deltagit i skapandet av utställningen och berättar om sitt arbete. Utställningens formgivare, KNAK Agency AB, delar med sig av tankarna bakom utställningens innehåll och gestaltning.